Studio za tonske probe, Novi Beograd
korisničko ime:
šifra:
Brza pretraga Foruma:

YU MIDI Forum

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja    TražiTraži   
Registruj seRegistruj se

Harmonika velika nauka
Idi na stranu 1, 2  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    YU MIDI forum -> Opisi instrumenata, saveti, preporuke...

Autor Poruka
milan3

Pridružio: 23 Jul 2008

PorukaPoslao: Ned Jan 03, 2010 9:14 pm    Naslov: Harmonika velika nauka
Odgovoriti sa citatom

Da li neko ima knjigu Miodraga Bajića ,,Harmonika velika nauka" ,da li može da je upload-uje ili da mi kaže gdje može da se nabavi?
Nazad na vrh
emil_1961
top 10

Pridružio: 08 Jun 2006

PorukaPoslao: Ned Jan 03, 2010 11:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo par rijeci o g-dinu Bajicu, autoru knjige koju bih i ja volio imati u svojoj kolekciji. Obratio sam se za informacije na forum na kome sam pronasao ovaj clanak tragajuci po Internetu za informacijama vezanim za knjigu i autora:

"MIJODRAG BAJIĆ VEĆ 55 GODINA POPRAVLJA I PRAVI INSTRUMENTE
Samo dobar muzičar može da popravi harmoniku"

ČAČAK - Sedamdesetpetogodišnji Mijodrag Bajić od svoje dvadesete godine popravlja harmonike, a za 55 godina, koliko se bavi tim poslom, osposobio ih je preko 5.000. Pored toga, sam je ručno izradio 35 harmonika izuzetnog kvaliteta, a neke od njih nalaze se u vlasništvu najboljih harmonikaša širom sveta.

Mijodragovo druženje sa svojim omiljenim instrumentom, zaštitnim znakom kraja odakle potiče, a to je selo Bogdanica podno Maljena, počelo je davne 1948. godine. Pored muziciranja, zainteresovao se i za tehničke stvari vezane za harmoniku, pa je pet godina kasnije upisao muzičko-mehaničarski zanat, kaže, kod čuvenih Mićovića.
- Učio sam zanat, ali i uporedo svakodnevno vežbao sviranje harmonike, jer sam shvatio da ne možeš biti dobar majstor za popravku instrumenta ako ga svirački ne poznaješ u dušu. Za ovih 55 godina mehanički i muzički sam sredio preko 5.000 harmonika - kaže Bajić.
Klijenti koji su dolazili i dolaze u njegovu radionicu u Čačku neki su od najpoznatijih majstora ovog instrumenta u Srbiji, a on je godinama reparirao njihove „dalape”, „guerinije”, „honere”... Dobar glas daleko se čuje, pa je vremenom Mijodrag širio posao i van granica tadašnje Jugoslavije. Ugovoreni inostrani aranžmani postoje i danas.
- U ovom trenutku imam dvadesetak porudžbina iz inostranstva, uglavnom su to naši ljudi koji su u pečalbi, a najbrojniji klijenti su mi u Nemačkoj - ističe majstor Mijo.
Pored popravki, Bajić se bavi i izradom potpuno novih harmonika. Do sada ih je napravio 35, a u poslednje vreme se sve manje posvećuje ovom poslu.
- Da bi se napravio jedan kvalitetan instrument potrebno je šest meseci konstantnog rada na njemu, a cena je 1.500 evra. Nekada je ova vrsta posla bila unosnija, ali sada se već ne isplati. S druge strane, i od popravke se može sasvim pristojno živeti - navodi Mijodrag i kao ilustraciju svojih reči naglašava da je zahvaljujući svojoj veštini sagradio sedam kuća, i na taj način, ispunivši roditeljski amanet, obezbedio sve članove svoje porodice.

Popravlja i električne klavijature
Uprkos tome što je uveliko zašao u osmu deceniju života, majstor Mijo ne prestaje da prati tehničke novotarije vezane za proizvodnju muzičkih instrumenata, pa se u poslednje vreme preorijentisao i na popravku i izradu električnih klavijatura koje poslednjih godina doživljavaju ekspanziju. Žali samo zbog toga što su sve ređi mladi ljudi koji su zainteresovani da im ovaj priznati majstor prenese tajne svog zanata.

Napisao knjigu o istoriji harmonike
Mijodrag Bajić je prošle godine izdao i knjigu „Harmonika, velika nauka”, kako ističe, prvu naučnotehničku publikaciju o harmonici na ovim prostorima. U knjizi je opisan kompletan istorijat ovog instrumenta, od svog začetka u Kini iz 374. p.n.e. do najsavremenijih modela. Sve to uz 270 slika i ilustracija i 150 tipova harmonika."

Eto, kolege, posto se radi o covjeku koji je jos medju nama, mislim da bi bila korektnija informacija o mogucnosti kupovine knjige nego da je postavljamo ovdje skeniranu.

Ako neko ima ovu informaciju, pridruzujem se molbi kolege koji je postavio temu.

Veliki pozdrav, Emil
Nazad na vrh
vladojko

Pridružio: 16 Jan 2010

PorukaPoslao: Ned Jan 31, 2010 12:23 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ja sam kupio knjigu direktno od cika Mije u Cacku pre par nedelja. Nosio sam svoju harmoniku na popravku, i usput uzeo i knjigu.

Cika Mijo je kralj, za svoje godine je neverovatno vitalan i od njega se zaista ima sta nauciti. Dao mi je na poklon i njegovu drugu knjigu "Muzicka rugalica", kada sam je citao valjao sam se od smeha...

Rekao mi je da knjiga moze da se kupi u Cacku u robnoj kuci, a ja bih zainteresovanima porucio da potraze njegov broj telefona na internetu ili preko 988 i pitaju ga kako mogu da dodju do knjige.
Nazad na vrh
milan3

PorukaPoslao: Sre Feb 03, 2010 8:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Znam da nije uredu,ali da li bi ti nekako mogao da upload-uješ knjigu na internet to bi mi jako puno značilo jer stvarno nisam u stanju da je kupim pošto sam iz Banja Luke.
Nazad na vrh
batadjero

Pridružio: 21 Okt 2009

PorukaPoslao: Sub Feb 06, 2010 9:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zanima me o cemu knjiga govori da li ima u knjizi govora o samoj tehnici popravljanja instrumenta ?Hvala
Nazad na vrh
vladojko

Pridružio: 16 Jan 2010

PorukaPoslao: Pet Feb 12, 2010 2:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pa nemam elektronsku verziju knjige, papirna tesko moze da se stavi na internet Wink

Prvi deo knjige je o istoriji harmonike, dok u drugom delu detaljno je opisana popravka harminika, na primer menjanje tonova, pranje tonova i slicno...
Nazad na vrh
glog

Pridružio: 22 Maj 2008

PorukaPoslao: Sre Feb 17, 2010 10:21 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mene zanima deo o popravci harmonika, pa ako mozes da skeniras ili slikas par stranica bilo bi super. Mozes i da prepises nekoliko pasusa ako ti nije problem ...

Mozes i da mi posaljes tvoj kontakt na sgloginjic@gmail.com

Hvala, unapred
Nazad na vrh
AleksandarP
old stuff

Pridružio: 01 Maj 2009

PorukaPoslao: Sre Feb 17, 2010 1:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

I mene interesuje taj deo o popravci harmonike. Mozes li bar da skeniras ili slikas naslove (naravno, da se jasno vide) iz sadrzaja?
Nazad na vrh
milan3

PorukaPoslao: Uto Feb 23, 2010 12:38 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Može li neko da mi da broj od gospodina Miodraga Bajića,pošto imam namjeru da kupim knjige pouzećem(naravno ako on na to pristaje).Moj e-mail je milanlolic33@gmail.com
Nazad na vrh
AleksandarP
old stuff

Pridružio: 01 Maj 2009

PorukaPoslao: Uto Feb 23, 2010 8:46 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Najbolje da broj bude stavljen ovde, tako da mozemo i mi ostali da porucimo knjigu!
Uostalom, ne verujem da bi majstora neko sa ovog foruma zvao da ga uznemirava vec samo iz dva razloga, ili hoce da poruci knjigu, ili mu treba majstor za harmoniku! Very Happy
Nazad na vrh
eman

Pridružio: 02 Dec 2006

PorukaPoslao: Uto Avg 10, 2010 4:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ima li neko broj tel. g-dina Bajića. Da li neko zna način kako doći do knjige, ko je izdavač i sl.. Rado bih kupio original. Hvala m_k_e83@yahoo.com
Nazad na vrh
Ivans

Pridružio: 16 Jan 2009

PorukaPoslao: Sre Jan 12, 2011 10:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Imam staru harmoniku "melodija". Ne vredi više od 100e. Sviram samo za svoju dušu. Primetio sam da mi par tonova ne radi kako treba. Zvuče promuklo ili se ne čuju uopšte.

Otvorio sam i duvanjem kroz ove rupice sam video da ne radi njih desetak..

Skinu sam ton dole, pregledao, nema ništa prljavo. Oprao sam ga alkoholom i sprejom za čišćenje raznih oksida. Opet ne radi. Jedna strana i hoće da malo pusti zvuk, druga ništa (lepo sam ga vratio i pažljivo ulemio dodavanjem vrlo malo parafina od sveće)
Nije mi jasno zašto ne radi kad je sve identično kao i na tonovima koji rade. To metalno perce uopšte neće da zavibrira, nema nikakvih oscilacija, a čisto je sa svih strana. Rđe ima jako malo, ali imaju i drugi tonovi pa odlično rade. Probao sam i da žilet provučem sa strane perca da izbaci neki trun ako ima, ali ne vredi, čisto je.

Treba mi pomoć ako može. Nemam nameru da je nosim kod majstora, osim ako mi neće opraviti gratis. Kao što sam napisao, vredi 100e, a ja u novčaniku imam 10din. Sad sam pogledao.
Nazad na vrh
šokac

Pridružio: 30 Mar 2010

PorukaPoslao: Čet Jan 13, 2011 7:33 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Iskren si koliko imaš para ali daj pusti to,sve radiš naopako,ne razumiješ se a htio bi popraviti,ne ide to tako!
To su komplicirane stvari,ti možeš gledati tonove kolko hoćeš a nećeš vidjeti u čemu je stvar.
Nije ovo radi toga da pravim bauk od harmonike nego je to odviše precizno da bi neko bez iskustva sam petljao po tome a ne razumije kako šta na njoj radi.
Može,ali će jako malo uspjeti sam popraviti ili će ju još više pokvariti.
Tonovi se ne peru alkoholom jer oksidiraju!
Ama kakav vosak od svijeće?
On se topi daleko prije od originalnog voska kojim se zaliveni tonovi i na samo malo većoj temperaturi "ispuhat" će se pločice tonova koje su njim zalivene.
Ako perca uopće ne vibriraju a sve izgleda čisto raskovala su se,laik teško može sam podesiti taj zazor i ponovo zakovati.
Ostaju,kožice,ugađanje tonova,svašta...
Savjet je da se pričekaju pare za majstora ili drugu a ovu pod račun.uvijek nekom odgovara za bilo šta.
Nazad na vrh
Ivans

Pridružio: 16 Jan 2009

PorukaPoslao: Čet Jan 13, 2011 11:03 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala, to mi je trebalo. Video sam da je to "zanitovano", kako bi to rekli bravari. Pokušaću da kucnem nitnu mali čekićem, vrlo blago, da se opet stegne. Ako ne, obrusiću je, izbiti pa staviti drugu.

Baš me briga, nemam šta da izgubim. Nije harmonika mene kupila, nego ja nju (zapravo dobio sam je).
I onako sam uvek sebi radio sve, od generalne na autu do pravljenja poljoprivrednih mašina, preko električarskih radova (koji su mi struka).
Biće mi izazov Very Happy
Nazad na vrh
mamula

Pridružio: 12 Apr 2008

PorukaPoslao: Čet Jan 13, 2011 11:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

dobar si stari Very Happy
bio je jedan tu na forumu sto je htio da se uci na Scandalli Super VI, ti si bar skroman kreces sa melodijom Cool
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    YU MIDI forum -> Opisi instrumenata, saveti, preporuke... Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2