Studio za tonske probe, Novi Beograd
korisničko ime:
šifra:
Brza pretraga Foruma:

YU MIDI Forum

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja    TražiTraži   
Registruj seRegistruj se

Savjeti za sviranje harmonike
Idi na stranu 1, 2  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    YU MIDI forum -> Muzička teorija

Autor Poruka
Guerrini

Pridružio: 07 Okt 2004

PorukaPoslao: Uto Maj 31, 2005 12:02 pm    Naslov: Savjeti za sviranje harmonike
Odgovoriti sa citatom

Dobar dan svima!

Zivim u Njemackoj a harmoniku sam poceo svirati vec kao dijete od 6 godina (u muzickoj skoli), ali sam, na zalost brzo odustao. Bilo mi je dosadno i nisam bio bas previse zainteresiran.
Ipak sam uspio naucite neke osnove.
Kasnije, kad sam imao vec 15-16 godina, zelja za harmonikom mi se vratila.
Od tada pa do danas sviram je redovito kod kuce, bar 2-3 sata tjednom. Posto nisam toliko upoznat s notama (a mozda sam i malo ljen), poceo sam tada sam svirati neke pjesme na "tref".
I tako sam uspio nakon nekog vremena svirati neke poznate narodne i zabavne pjesme, koje nisu bile bas preteske za odsvirati.
Na pocetku sam ih znao samo u C-Duru, kasnije u G-Duru pa i u D-Duru.
Sada mi je 24 godine i kupio sam nedavno Delicia Choral 23 (120 basova) jer sam do nedavno svrao i ucio na maloj hohner Stden (40 basova).
Do sada sam bio uvijek ponoson kad sam na neki nacin napredovao u sviranju, bilo to da sam naucio svirati pjesme u nekom novoum duru ili ako bi naucio neku novo pjesmu odsvirati (bar kako tako)....
No, u zadnje vrijeme mi je sve teze napredovati, i cini mi se da se vrtim stalno na istom i ne idem dalje. Cak i sviram neke stvari u e-Duru, f-Duru, a-Duru i h-duru, ali imam poteskoce da akorde potrefim.
Jos jednom ponavljam da sve sto sam do sada naucio, sam to sam naucio. Na zalost nemam nikoga tko bi mi mogao pomoci u daljnjem usavrsavanju, a da idem ponovo u muzicku skolu neznam da li to ima smisla.
Sto bi mi vi savjetovali? Mozda da se trgnem i naucim svirati pjesme po notama?
Posebne probleme mi stvara narodna muzika, i to pogotovo npr. uvod, izmedju refraina ili neki prelazi. Melodiju uspijem uhvatiti "kako tako", iako znam da se ne svira sve "po melodiji" i da bi trebao koristiti mozda negdje samo akorde, ali to ne znam kako?!
Ova stranica mi se jako svidjela i nadam se da mi netko moze pomoci kako da naucim sto bolje svirati harmoniku!
Hvala unaprijed
Nazad na vrh
Mitic
dezurni doktor

Pridružio: 04 Apr 2003

PorukaPoslao: Čet Jun 02, 2005 8:51 am    Naslov: Re: Savjeti za sviranje harmonike
Odgovoriti sa citatom

Guerrini ::
Dobar dan svima!

Zivim u Njemackoj a harmoniku sam poceo svirati vec kao dijete od 6 godina (u muzickoj skoli), ali sam, na zalost brzo odustao. Bilo mi je dosadno i nisam bio bas previse zainteresiran.
Ipak sam uspio naucite neke osnove.
Kasnije, kad sam imao vec 15-16 godina, zelja za harmonikom mi se vratila.
Od tada pa do danas sviram je redovito kod kuce, bar 2-3 sata tjednom. Posto nisam toliko upoznat s notama (a mozda sam i malo ljen), poceo sam tada sam svirati neke pjesme na "tref".
I tako sam uspio nakon nekog vremena svirati neke poznate narodne i zabavne pjesme, koje nisu bile bas preteske za odsvirati.
Na pocetku sam ih znao samo u C-Duru, kasnije u G-Duru pa i u D-Duru.
Sada mi je 24 godine i kupio sam nedavno Delicia Choral 23 (120 basova) jer sam do nedavno svrao i ucio na maloj hohner Stden (40 basova).
Do sada sam bio uvijek ponoson kad sam na neki nacin napredovao u sviranju, bilo to da sam naucio svirati pjesme u nekom novoum duru ili ako bi naucio neku novo pjesmu odsvirati (bar kako tako)....
No, u zadnje vrijeme mi je sve teze napredovati, i cini mi se da se vrtim stalno na istom i ne idem dalje. Cak i sviram neke stvari u e-Duru, f-Duru, a-Duru i h-duru, ali imam poteskoce da akorde potrefim.
Jos jednom ponavljam da sve sto sam do sada naucio, sam to sam naucio. Na zalost nemam nikoga tko bi mi mogao pomoci u daljnjem usavrsavanju, a da idem ponovo u muzicku skolu neznam da li to ima smisla.
Sto bi mi vi savjetovali? Mozda da se trgnem i naucim svirati pjesme po notama?
Posebne probleme mi stvara narodna muzika, i to pogotovo npr. uvod, izmedju refraina ili neki prelazi. Melodiju uspijem uhvatiti "kako tako", iako znam da se ne svira sve "po melodiji" i da bi trebao koristiti mozda negdje samo akorde, ali to ne znam kako?!
Ova stranica mi se jako svidjela i nadam se da mi netko moze pomoci kako da naucim sto bolje svirati harmoniku!
Hvala unaprijed

Pozdrav Guerrini

Dobar deo odgovora na Vasa pitanja dobicete ako iscitate jedan deo tema na Forumu. Vi sami i postavljate pitanja i dajete delimicno odgovore.
To mi sve lici na onu situaciju gde covek ocekuje da ce mu neko reci " Slusaj ma nije to nista tesko uzmes malo svirkas, malo slusas i sve ce to doci na svoje mesto za neku godinu".
E pa na zalost to nije tako.

Jedini ko vam moze pomoci da bolje naucite harmoniku ste Vi sami a ne nekakva stranica ili forum.
Ako ste odlucili da se bavite harmonikom "REKREATIVNO" 2-3 sata nedeljno onda ce takav i rezultat biti. U tom slucaju vam uopste ne savetujem da citate teoriju ili da vezbate vezbe koje sam preporucio za usavrsavanje tehnike jer jednostavno nemate vremena za njih. Onda jednostavno upalite radio ili CD i skidajte vase omiljene hitove. Pre ili kasnije cete sigurno potrefiti i te akorde a uz malo srece dobicete i pohvalu od drugara koji ne sviraju nikakav instrument. Ako ste Vi time zadovoljni onda je to odlican nacin da naucite da svirate.

Ako ste odlucili da se harmonikom bavite "OZBILJNO" dakle od 3-16 sati dnevno mozete ocekivati dobar rezultat.
Da li treba skola? Sta vi mislite ?
Da li bi uspeli da naucite recimo Spanski ili Kineski jezik bez da idete na neki kurs ili skolu?

Moj savet Vama je da razmislite OZBILJNO sami sa sobom. Covek nema vremena da se OZBILJNO bavi sa mnogo stvari u zivotu. Da li je Harmonika ta kojoj zelite da posvetite toliko vremena na racun drugih "zadovoljstava" u zivotu ili imate druge prioritete a harmonika je samo rekreacija.
Sto se vremenske perspektive tice, Vama je sada 24 godine. Siguran sam da se sa ozbiljnim radom moze za 5-6 godina napraviti cudo, pod uslovom da vas priroda nije uskratila za sluh ili osecaj za ritam. Dakle u vasim 30.tim godinama mogli bi da postanete veoma Dobar harmonikas.
Odluka je na Vama.

Pozdrav
Nazad na vrh
Guerrini

Pridružio: 07 Okt 2004

PorukaPoslao: Pet Jun 03, 2005 11:14 pm    Naslov: Kvaliteta sviranja harmonike
Odgovoriti sa citatom

Kao prvo hvala na opsirnom odgovoru!
Smatram da ste u svemu sto ste rekli u pravu!
Ali ipak zelim cuti vas komaentar u vezi kvalitete sviranja! Da li je moguce biti nesto "izmedju"?
Zelim s tim reci da sumnjam da cu ikada postati izvrsan harmonikas (ne mogu uloziti toliko truda i vremena dnevno), ali ne sumnjam u to da cu uvijek voljeti svirati harmoniku!
Zato je moja zelja da postanem jedan solidan amaterski harmonikas, naravno koliko je to moguce pod mojim uvjetima.
Jednostavno receno, da odsviram jednu pjesmu od pocetka pa do kraja, nakon koje se moze reci da je manje vise dobro odsvirana te da mogu zasvirati u drustvu bez sumnje da netko u sebi misli: "Sto se ovaj glupira"?"
Nadam se da sam vam sada malo bolje pojasnio moje stajaliste i ljubav prema harmoniki!
P.S. Da li imate mozda neke midi fajlove gdje svira solo harmonika? (laganog ili srednjeg tempa radi vjezbanja)
Ili mozda midi fajlove svatovskih pjesama kako bi se trebale pravilno da odsviraju (uklj. trileri) na solo harmoniki (npr. danas majka zeni sina i slicno)
Ovo pitanje postavljam ponajvise Miticu ali su i ostali clanovi indirektno pitani!
Hvala unaprijed
Nazad na vrh
Mitic
dezurni doktor

PorukaPoslao: Sub Jun 04, 2005 5:53 pm    Naslov: Najvaznija je ljubav
Odgovoriti sa citatom

Kao sto ste i sami rekli ako volite da svirate, sve drugo u sustini nije toliko bitno.
Na pitanje da li postoji nesto izmedju odgovor je naravno Da.
Moja pomalo ostra i provokantna replika u proslom mailu napisana je samo iz jednog razloga a to je da Vam otvori tu opciju (ozbiljnog rada ) kao mogucnost. Mnogi mladi muzicari u vasim godinama smatraju da su u suvise kasnim godinama da bi pocinjali "iz pocetka" na neki drugi mnogo ozbiljniji nacin. E tu su u zabludi.
Ovoga puta govorim iz licnog iskustva. Iako sam imao i zavrsenu muzicku skolu i jedan deo svirackog staza, ozbiljno sam poceo da se bavim tehnikom i trilerima tek u mojim dvadesetim godinama.
Sa druge strane poznavao sam muzicare koji su iako skromnih tehnickih mogucnosti bili ogromni autoriteti sto se tice poznavanja repertoara, pesama forpila, tekstova kao i harmonija. I ova strana muzike je itekako vazna ako ne i vaznija od suve tehnike.
Ako ste se odlucili za skidanje i ucenje "na sluh" onda ce i rezultat uglavnom zavisiti od vaseg talenta. Kod sistematskog ucenja moze se i od prosecno talentovanog ucenika napraviti dobar muzicar dok ste kod ucenja na sluh potpuno zavisni od talenta i rezultat je unapred nepredvidljiv.

Na zalost midi fajlove solo harmonike nemam. Ono sto vi trazite je interpretacija odredjenih pesama ili kola. Interpretaciju moze da vam prenese samo neki muzicar direktno casovima pesmu po pesmu ili je morate graditi sami slusanjem skidanjem iz dostupnih nota ili "kradjom" od drugih muzicara.

Pozdrav
Nazad na vrh
stevo

Pridružio: 26 Maj 2005

PorukaPoslao: Ned Jun 05, 2005 2:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav gospodinu Miticu i jedno pitanje na ovu temu.
Ja sam skinuo sve one primjere sto ste postavili na stranicu i sad ih vjezbam 2-3 sata na dan kao sto ste preporucili.
Isto tako skidam pjesme koje su u midi formatu preko cubase tako da vidim tacno kako se sviraju pa ih kao sto ste vec prije napisali usporim i sviram u sto sporijem tempu da bih dobio pravu tehniku.
Zanima me jel to dovoljno, naravno da se sigurno moze i vise al ja najvise ciljam na ovo gdje ste spomenuli da se nadje nekakav ucitelj.
Ovdje gdje zivim u Svedskoj nema nikakav ucitelj dostupan, ucitelj za nasu muziku.
Sto se tice svedskih imaju sigurno ali tu onda ucim ili klasiku ili ako imam srece pop ili rock, to znam jer sam isao prije kod jedne zene i svirao sam klasiku sto me stvarno ne zanima.
Mene zanima samo nasa narodna muzika i zelio bih dobiti bolju tehniku i brze prste i sto bolje svirati trilere, tj. dobiti onu zavidnu tehniku koju vidim da mnogi imaju kad sviraju.
Znaci zanima me da li su one vjezbe koje ste postavili koliko toliko dovoljne ili ima jos toga.
Hvala unaprijed
Nazad na vrh
Mitic
dezurni doktor

PorukaPoslao: Ned Jun 05, 2005 9:23 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

stevo ::
Pozdrav gospodinu Miticu i jedno pitanje na ovu temu.
Ja sam skinuo sve one primjere sto ste postavili na stranicu i sad ih vjezbam 2-3 sata na dan kao sto ste preporucili.
Isto tako skidam pjesme koje su u midi formatu preko cubase tako da vidim tacno kako se sviraju pa ih kao sto ste vec prije napisali usporim i sviram u sto sporijem tempu da bih dobio pravu tehniku.
Zanima me jel to dovoljno, naravno da se sigurno moze i vise al ja najvise ciljam na ovo gdje ste spomenuli da se nadje nekakav ucitelj.
Ovdje gdje zivim u Svedskoj nema nikakav ucitelj dostupan, ucitelj za nasu muziku.
Sto se tice svedskih imaju sigurno ali tu onda ucim ili klasiku ili ako imam srece pop ili rock, to znam jer sam isao prije kod jedne zene i svirao sam klasiku sto me stvarno ne zanima.
Mene zanima samo nasa narodna muzika i zelio bih dobiti bolju tehniku i brze prste i sto bolje svirati trilere, tj. dobiti onu zavidnu tehniku koju vidim da mnogi imaju kad sviraju.
Znaci zanima me da li su one vjezbe koje ste postavili koliko toliko dovoljne ili ima jos toga.
Hvala unaprijed

Stevo samo napred. Sto vise svirate tehnika ce biti sve bolja. Pratite temu "Kako se sviraju trileri " jer najzanimljivije vezbe tek dolaze.

Pozdrav
Nazad na vrh
Med_Ex

Pridružio: 01 Jun 2006

PorukaPoslao: Čet Jul 06, 2006 4:19 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav

Eh ljudi sve sto sam pozelio da pitam ili kazem ovdje je sve receno ili pitano i samo treba pratiti forum i hvala bogu uvijek se nadje odgovor na neko odredjeno pitanje.
Ja sam otprilike noviji clan u odnosu na ostale.Tu sam mozda par mjeseci i na forumu sam kad kod ugrabim slobodno vrijeme.Nisam htjeo da se javljam osim jednom kad je cevap mislio od mene da je aga.
To sto se nisam ukljucivao u forum je mozda zbog "opasnih muzicara"
Kad kazem opasnih mislim na vrlo dobre harmonikase ,klavijaturiste i ostale.
E sad dali je to nekakav strah od tih ljudi ili sta je ja nemam pojma.Samo znam da sam mali milion puta htjeo da postavim pitanje i to sam uvijek ostavljao za sutra.
E sad taj strah je jos tu jer ako ja postavim neko pitanje za vas ljudi a odgovor bude jednostavan neko ce reci "vidi ovog papka hoce da se bavi muzikom a nezna ono osnovno.
Mozda sam i zasluzio da mi se to kaze ali bi me uvrijedilo jer dosta sam svoga vremena u zadnje dvije godine dao i sad zasad vidim i osjecam napredak.
Nazalost nije to taj napredak sto sam ga ja htjeo i tek sad vidim da sam se grdno zavaravao da cu ja to nauciti za 3-4 godine.
Zahvaljujuci ovome forumu tek sad sam vidio da sam te dvije godine izgubio u nepovrat .
Nemogu reci da nemam sluha i osjecaj za ritam jer tacno osjecam kad treba da odsviram prelaz kad da mijenjam akord (na aranzeru) kad je stanka...i ostalo ali opet tu nesto fali.
Da bih ja na kraju ustanovio da se nemoze vise ovako.
ILI....ILI !!!
To znaci treba lijepo kopirati ono sto je laky napisao i sve to sastaviti u jenu fasciklu i onda udri po prasini (hvala laky na ulozenom trudu).
Jedno je sigurno.Dzaba je meni negdje krenuti ako neznam gdje cu....Onda mi je bolje da sjedim kod kuce.
Eh sad sam nesto konto da ja to sve batalim sto znam ( nece biti neka steta jer neznam bogzna sta)i da krenem od totalne nule.
Nadam se da cu imati dovoljne snage da to izdrim jer bice tu mozda i niskih udaraca od dobrih harmonikasa al nema veze spreman sam na sve
jer muzika u zadnje dvije godine mi dodje ko joint za drogerasa.
Eto raja i ja bih da zavrsim sa ovim jer priznajem da sam ja ovo razvuko ko teraviju.
Znaci moje prvo pitanje za harmonikase bi bilo : Sta sviram basovima dok sviram skalu ???
Ovo pitam jer vise sam vremena proveo na aranzeru i tako da neznam i nemam nikakve osnove sta da sviram sa basovima dok sviram npr c dur skalu...dali estam.
Ja znam da treba vjezbam trajanje tona ali kako sa basovima?
Nadam se da ja nisam ovo iskompliciro.Ako jesam nemojte mi zamjeriti jer vise neznam sta da radim a vrijeme ide i ja polako gubim strpljene.
Hvala vam unaprijed
Nazad na vrh
cevap
V.I.P.

Pridružio: 21 Dec 2003

PorukaPoslao: Čet Jul 06, 2006 10:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Druze, mozda ce se naci neko ko ce ti reci da si papak, ali cu ja takvome odmah odgovoriti nek se samo sjeti nekada kad je on pochinjao i kada je prolazio kroz sve ono kroz sta ti sada prolazish. Takvi ljudi ne treba da te brinu. Mislim da vecina ovdje hoce da pomogne. Postoje jedino sluchajevi kada neko nov dodje i ne zna mnoge stvari te pochne da "pametuje" starim vukovima. E morash priznati da je onda neminovno da se dodje do ovakvih odgovora.

Nego ti fino pitaj sta te interesuje. Ima ovdje prilichno ljudi koji imaju razumijevanja.

I samo da prenesem jednu dubokoumnu rechenicu koja visi na oglasnoj tabli u Udruzenju muzichara u Danskoj:

"Onaj ko pita glup je samo 5 minuta, onaj ko ne pita osta glup cijeli zivot!!!" Wink

Samo strpljenja i nishta ti ne brini.
Nazad na vrh
Med_Ex

PorukaPoslao: Čet Jul 06, 2006 10:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala cevap

Ma znas kako je.Vise me stid samog sebe jer ja to vec duze vrijeme taljigam. Ma nista sve to treba batalit i ispocetka.
Nazad na vrh
laky
redovni profesor

Pridružio: 09 Maj 2003

PorukaPoslao: Pet Jul 07, 2006 10:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

@Med_Ex
Upravo kako je i kolega cevap rekao, pitaj sta te interesuje. Ne kaze dzabe narodna poslovica "Niko se nije naucen rodio". Svi od reda su nekada i u nekom vremenu bili pocetnici.
Med_Ex ::
Nazalost nije to taj napredak sto sam ga ja htjeo i tek sad vidim da sam se grdno zavaravao da cu ja to nauciti za 3-4 godine.

U cuvenom delu, knjiga-film, "Alisa u zemlji cuda", postoji jedna dobra izreka "Ako znas gde ides, svaki put ce te do tamo odvesti"
Mislim da mnogi ljudi (a veruj mi i ja spadam u njih) imaju problema sa ovim. Naime, sticem utisak da je ljudima prevashodno problem da definisu svoj cilj, tj sta zele da urade i koliko da napreduju. Bas zbog takve neodlucnosti i ne postignu zadovoljavajuce rezultate, a sto je jos gore imaju "puteve" koji ce ih odvesti do tog cilja. Jedan nacin je da u pisu muzicku skolu ili da idu na privatne casove ili da nabave neku literaturu ili neki materijal za ucenje. Ali verovao ili ne i sam Yumidi forum je nacin da se nesto nauci. Nejednom sam rekao da su pitanja podjednako vazna kao i odgovori, jer ako nema pitanja nema ni odgovora. Sam forum i njegov nemali broj clanova mogu u mnogome da pomognu. No, bitno je da se prvo odredi neki licni cilj, sto konkretniji to bolje. Imati, recimo, cilj "Hocu da sviram kao Amza ...ili kao Cortan ...ili kao Kemis ..ili..." Je prilicno veliki cilj koji se mora podeliti u nekoliko etapa u nekoliko konkretnih delova.
Neko je recimo pitao, za trilere i kako da svira trilere. To moze biti jedan cilj da nauci da svira trilere. Ali i tu moraju postojati neki parametri-merila. Ja mu recimo ne bih preporucio da pocinje da vezba trilere pre nego sto moze da odsvira lestvice brzinom od minimalno 100 BPM i to u sesnaestinama. To ga dovodi do novog cilja a to je da svira lestvice u toj brzini. Znaci savladavanje tehnickih problema i postizanje vece brzine u sviranju su merljive stvari koje ti mogu pokazati da li i koliko napredujes.

Sto se tice tvog konkretnog pitanja, koje je vezano za harmonikase. Ja nisam harmonikas i mislim da ce ti kolege koje sviraju harmoniku dati bolji odgovor.
Dok sviras lestvicu za pocetak sviraj samo osnovni bas. Ako je u pitanju na primer Cdur lestvica sviraj taj bas kao cetvrtinu, alestvicu kao osmine, znaci na jedan ton basa sviraj dva tona lestvice. Nesto ovako
(C)CD (C)EF (C)GA (C)HC (C)CH (C)AG (C)FE (C)DC
Ako to znas onda mozes da ubacis i C-akord. Pa da sviras prvi put bas a drugi put akord.
Kasnije mozes da sviras brze pa da sviras sesnaestine sto znaci na jedan bas cetiri tona lestvice
(C)CDEF (C)GAHC (C)CHAG (C)FEDC
U slucaju da sve ovo znas, javi se ima ovde kao sto rekoh dobrih harmonikasa koji ce ti bolje pomoci. Moj cilj je da jos jednom ponovim da se mora raditi POSTUPNO od PROSTIJEG KA SLOZENIJEM. Sve ostalo nece dati ocekivane rezultate. Provereno!!!
Nazad na vrh
Med_Ex

PorukaPoslao: Sub Jul 08, 2006 5:18 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ma bas tako Laky.
Sve bi to bilo lakse da ovdje gdje ja zivim ima profesionalnih harmonikasa
pa da mi moze neko pokazati .Ovako ce to biti malo teze da se shvate neke stvari ali opet kazem ako covjek ima volje sve se da srediti.
Dobro receno"Od prostijeg ka slozenijem"
A ja sam htjeo kako je neko napomenuo na forumu odmah htjeo da prohodam bez puzanja.
Nazad na vrh
cevap
V.I.P.

PorukaPoslao: Ned Jul 09, 2006 1:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne mora biti odmah profesionalac harmonikash. Dovoljno je da uchish kod nekoga teoriju muzike, note, harmoniju, ne treba chak biti ni harmonikash. Dovoljno je da svira klavir, sint ili da barem moze da te uvede u neke teoretske stvari. Kad to savladash i kad bolje razvijesh sluh, onda mozesh da slushash snimke profesionalnih harmonikasha, te da uz pomoc danashnje tehnologije (usporavanje melodije pomocu softwera) poskidash sve te trilere i tehnike nekih od njih do u najsitnije detalje. Treba samo jako mnogo vremena i upornosti te zivaca. Naravno da to ispochetka ide mnogo sporo, ali kako budesh vremenom napredovao, trebat ce ti sve manje vremena za to, te na kraju necesh imati potrebu ni za usporavanjem, moci cesh odmah da prepoznash o chemu se radi te da brzo reprodukujesh.
Nazad na vrh
Med_Ex

PorukaPoslao: Pon Jul 10, 2006 3:40 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

U pravu si cevap .Jer ja nisam skonto muziku nisam je shvatio a to shvatanje je najvise u teoretskom dijelu.Eh sad bi ja trebo da krenem opet kazem ispocetka i da pitam vas ljudi npr.
sta je to ton ? sta je cijeli ton ?
zasto cijeli ton traje 4 sec ? sta je takt ? koliko traje takt ?
E sad se ja pitam kako ja mogu da odsviram par kola i nekoliko pjesama ako neznam odgovore na ovo sta sam vas pito.A jednostavno ja sviram(doduse na aranzeru) i doduse kad treba skinuti novu pjesmu zaboli me stomak od muke ili ako moram istu skidati iz druge visine.Mada opet zahvaljujuci to laky skonto sam kako skidati iz vise visina.Pomjeranje za stepene a harmoniju pomocu tonike ,dominante i subdominate i vodjice i nekako to ide mada ja imam jos toga iz lakijeve skole da izvucem.Sto se tice trilera i to se vjezba pomalo zahvaljujuci gospodinu miticu mada nevjerujem da cu ikad moci napraviti triler sa trecim i cetvrtim prstom.Napravim ja triler ali veoma sporo.
Probo sam i da izvlacim orijental skale i to nije problem moze se i to mada i tu imam problem sa petim prstom koji uvijek visi u zraku tako da uvijek kasnim na njemu i onda mi pokvari ljestvicu.
Sve se to da nauciti samo mene jedno jednostavno pitanje muci.
CIJELI TON
Ja mislim da su ovi nasi skolovani muzicari ovo gradivo imali na prvom casu u prvoj godini muzicke skole.
Cijeli pola cetvrtina ,osmina ,sesneastina itd
U cemu je poenta da se zna ovo, zasto sluzi ,kad i kako se upotrebljava
Zamolio bih ako mozete da mi odgovorite na ovo pitanje.
Nazad na vrh
cevap
V.I.P.

PorukaPoslao: Pon Jul 10, 2006 10:32 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nigdje se ne kaze da cijeli ton traje 4 sec.

Note su logichne. Cijeli ton traje 4 otkucaja recimo. Npr. imash jedan 4/4 takt, znash da u njemu moze biti jedan cijeli ton, ili 2 polovine ili 4 cetvrtine ili 8 osmina, da bi se taj cijeli takt ispunio tj. da ne morash ubacivati pauze.

Ne razumijem, u chemu ti je problem sa cijelim tonom?

Ovo sluzi da bi znao koliko ce dugo da traju note u nekome ritmu. Naravno razlika je takodje da li se jedna te ista cetvrtinka nalazi u 4/4, 3/4 ili 7/8. Pored oznake takta treba naravno gledati i na oznaku tempa. Obichno pishe neka notica=xxx, gdje je x neki broj. Cesce ces naici na oznaku tempa kao, Adagio, Moderato, Presto, Andante i sl. Svaki stari drveni metronom im ove oznake i tacno je podijeljeno koliko brzo se svaki od ovih naziva moze svirati.
Nazad na vrh
Med_Ex

PorukaPoslao: Pon Jul 10, 2006 5:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ok hvala cevap.
Kontam sad ali opet nebi bilo lose da malo pogledam neke knjige za citanje nota ili jednostavno da pocnem i to da ucim kako se citaju nota.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    YU MIDI forum -> Muzička teorija Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2