Studio za tonske probe, Novi Beograd
korisničko ime:
šifra:
Brza pretraga Foruma:

YU MIDI Forum

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja    TražiTraži   
Registruj seRegistruj se

Smanjeni

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    YU MIDI forum -> Muzička teorija

Autor Poruka
Wyatt_90

Pridružio: 18 Jan 2011

PorukaPoslao: Čet Apr 25, 2013 11:13 am    Naslov: Smanjeni
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav!

Posljednji red baseva su takozvani ''smanjeni''. Bar kolko se ja kužim.

E sad, muči me to što ne kužim da li se u C redu nalazi nakon dura, mola i sedmice, i C smanjeni (dim)???

Mislim da nije jer mi to u nekim pjesmama nikako ne zvuči.

Al ako C dim nije u C redu, di je onda???

Totalno konfuzija. Very Happy

Teorija mi je jako slaba. Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala! Very Happy
Nazad na vrh
momo

Pridružio: 26 Jul 2005

PorukaPoslao: Čet Apr 25, 2013 9:15 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ja bih rekao da je to mol sedmica
Nazad na vrh
magistrala
prvi saradnik

Pridružio: 15 Mar 2012

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 12:28 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zavisi od toga koliko redova basova ima na harmonici. Obično ima 6 redova, a na koncertnim harmonikama se može naći i 7 redova. Nakon molskog sekstakorda dolazi dominantni septakord (oznaka D7) u svom prvom obrtaju - kvintsekstakordu [oznaka D6 5 (šestica iznad petice)]. Poslije njega dolazi umanjeni kvintakord [oznaka U5 3 (petica iznad trice)] ili dim (engl. diminished). Ako postoji sedmi red onda je to prekomjerni kvintakord [oznaka P5 3(petica iznad trice)] ili aug (engl. augmented).
Nazad na vrh
Nidza B
top 10

Pridružio: 20 Maj 2008

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 1:35 am    Naslov: Re: Smanjeni
Odgovoriti sa citatom

Wyatt_90 ::
Al ako C dim nije u C redu, di je onda???

Totalno konfuzija. Very Happy

Nema konfuzije, Cdim jeste poslednji u 'C' redu. Ne znam zasto ti ne zvuci, mozda nije dobar zapis.
Zbog obrtaja 'Cdim' akorda, mozda bi legao bolje A dim, Es dim ili Fis dim koji imaju skoro iste note kao i Cdim (iste kao C dim7) samo u drugom obrtaju.

magistrala ::
...na koncertnim harmonikama se može naći i 7 redova. Ako postoji sedmi red onda je to prekomjerni kvintakord

Jesi li siguran u ovo ? Pod koncertnom harmonikom obicno se podrazumevaju harmonike sa bariton basovima koje imaju 6 ili 9 redova.
Kad obicna (estradna) harmonika ima 7 redova, uglavnom je taj sedmi red prvi u nizu, ispred Vel.tercnog basa i on svira malu tercu u odnosu na osnovni red. Redosled bi onda bio u 'C redu': Es, E, C, Cd, Cm, Cdom7, Cdim.
Cimi mi se da sam cuo da ima slucajeva da je sedmi red prekomerni kvintakord, ali redje, vezano za rejone ili posebne narudzbine.

... dominantni septakord (oznaka D7) u svom prvom obrtaju - kvintsekstakordu [oznaka D6 5 (šestica iznad petice)]

Teko da je uvek kvintsekstakord, jer je dijapazon nota u akordima svega 11 nota (od fis-g ili od g-fis.) Smile
Nazad na vrh
magistrala
prvi saradnik

Pridružio: 15 Mar 2012

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2013 1:53 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Da, pod koncertnim se obično podrazumijevaju harmonike sa bariton basovima. Nisam dolazio u dodir sa tim od 9 redova. Npr. na mojoj Weltmeisterki ima 6 redova, dok moje kolege koje sviraju (klasiku) na žestokim Piginijima čija se cijena kreće od 7 - 7500€ pa naviše imaju 6 ili 7 redova (ne sjećam se tačno), ne trebam ni napominjati da su sa bariton basom. Vrlo moguće da taj sedmi red sa prekomjernim kvintakordom dolazi u posebnim izradama i narudžbama.

Veliki pozdrav
Nazad na vrh
Nidza B
top 10

Pridružio: 20 Maj 2008

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2013 4:55 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

moje kolege koje sviraju (klasiku) na žestokim Piginijima čija se cijena kreće od 7 - 7500€ pa naviše, imaju 6 ili 7 redova

Uvek 6, nikad 7. Smile
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    YU MIDI forum -> Muzička teorija Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1